İçerik Sitesi


Anuş Tegin » Genel » Ribon Nedir? Ribon Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Ribon Nedir? Ribon Çeşitleri ve Kullanım Alanları


Ribon, üzerinde bulunan mürekkebi ısı ile kağıt ya da belirli plastikler üzerine baskı uygulamak amacıyla kullanılmaktadır. Silindir şeklinde bulunan ribonlar barkod yazılarda kullanılır. Ayrıca ribonun diğer adı baskı şerididir. Yazıcı ile uygun biçimde çalışabilen ribonlar sayesinde maksimum kalite elde edilebilir. Üç adet ribon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar wax ribonresin ribonwax resin ribondur. En dayanıklı ribon çeşidi resin ribondur. Aynı şekilde en pahalı olanıdır. En dayanıksız ve uygun fiyatlı olanı da wax ribondur.

İhtiyaç duyulan baskı yöntemi için bu üç ribondan birisi seçilerek kullanılmaktadır. Ribonlar kutu, raf ve tekstil ürünleri başta olmak üzere etiketleme ve barkod gerekli her türlü üründe kullanılmaktadır. Bilmekte fayda vardır ki ribonlar çok çeşitli ölçülerde üretilmektedir. Ribonların ölçüsünü doğru bilmek ve ona göre satın almak gerekmektedir. Şimdi bu üç ribon çeşidini detaylı şekilde inceleyim.

Wax Ribon

Kağıt bazlı etiket baskısı amacıyla kullanılan wax ribon uygun maliyetli olmasından dolayı da avantaj sunmaktadır. İçerisinde %98 wax %2 reçine bulunmaktadır ve çabuk erimektedir. Su ile teması halinde dayanıksızdır bu yüzden çok uzun ömürlü olmayabilir. 10 derecede kullanıması halinde en mükemmel baskıya ulaşılacaktır. Ancak dikkat edilmesi halinde 5 yıla kadar dayanma süresi vardır. Diğer ribon çeşitlerine göre en ekonomik olanıdır.

Tavsiye İçerik:  Buz Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır

Resin Ribon

Yırtılmaz etiketler ve bez etiketler üzerine baskı amacıyla kullanılan resin ribonlar su ile temas etse bile gayet dayanıklıdır. Çok uzun yıllar sorunsuz halde kullanılabilirler. Biraz daha fazla ısı değeri ile kullanılması gerekmektedir ve 15 derece bunun için en iyi ısı derecesidir. Böylece daha iyi baskı sonucu elde edilecektir. Wax ribona göre daha maliyetlidir. Ama daha dayanıklıdır.

Wax Resin Ribon

Wax ve resim ribon çeşitlerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Plastik bazlı etiketler için kullanılmaktadır. Wax ribon ve resin ribon arasında bir fiyata sahiptir. Bardon yazıcısının ihtiyaç durumuna göre wax resin ribon kullanılmaktadır. Resin ribona göre daha dayanıksızdır.

Sonuç olarak ribon çeşitleri içeriği ile üç ribon çeşidine de göz attık. Ribonların özelliklerini, ısı derecelerini ve aralarındaki farkları gördük. Böylece ihtiyaç duyulan ribon siparişini vererek kullanabilirsiniz.