Ana Sayfa » Blog » Psikolog İhtiyacı

Psikolog İhtiyacı

psikolog ihtiyacı

Çocuklar yeni arkadaş edinmede, bulundukları ortama uyum sağlamada ve bir durumu kabullenmede oldukça hızlıdırlar. Ancak zaman zaman ciddi ortam değişimleri çocukların çekingen olmasına ve düşüncelerini dile getirememesine neden olur. Bu durumun en çok yaşandığı durum ise okula yeni başlama durumudur. Çocuklar okula yeni başlayacağı birinci sınıfta çok çekingen olabilir ya da istemediği halde bazı olumsuz davranışlar gösterebilirler. Psikolog bu durumlarda çocuklara destek olabilir ve bu zor süreci aşmasına ailesiyle beraber yardımcı olur. Okula başlama konusunda profesyonel destek almayı ihmal etmemek gerekir.

Okula yeni başlayan çocuklar yeni bir ortama girmenin heyecanı ile ortama hızlıca adapte olmaya çalışır ve hem öğretmene hem de arkadaşlarıyla tanışmaya çalışır. Aileler okula başlayan çocuklara daha fazla ilgi göstermek zorundadır. Çünkü yeni bir ortam olduğu için çocuklar karşılaştıkları bazı sorunları dile getirmekten çekinebilirler. Aileler ilgi göstererek her şeyi kendilerine anlatmaları gerektiğine çocukları ikna etmeli ve bunu yaşatmalıdırlar. Çocuğa iyi bir destek verebilmek için sınıfındaki arkadaşlarını, öğretmenini ve bulunduğu ortamı iyi bilmeniz gerekir. Zaman ayıramıyorum, işim var, toplantım var gibi bahaneler ile çocuğunuza göstermeniz gereken ilgiyi göz ardı etmeyin. Aynı şekilde daha önce eklediğimiz psikolog nedir içeriğimize de bakabilirsiniz.

Çocuklar okula başladıkları dönemlerde çeşitli sorunlar ile muhakkak karşılaşacaklardır. Bu durumları kolayca aşabilmek ve daha güçlü şekilde yola devam edebilmek için çocuğun desteğe ihtiyacı vardır. Hem aileler hem de psikologlar bu durumlarda çocuğa ciddi yardımlar yapmak zorundadırlar. Stres ve utangaçlık çocukların okula başladığı dönemde karşılaşacakları en büyük sorunlardandır. Aileler çok büyük görevler düşüyor bu dönemlerde. Aileler bir psikolog ile görüşerek psikolojik destek ve yardım da alabilirler. Bu durum bazen daha şiddetli bile olabilir.

Psikolog aldığı eğitimler ve edindiği tecrübeler ile çocuklara nasıl yaklaşması gerektiğini çok iyi bilir. Bu durumda da çocuğa gerekli yakınlaşmayı ve ilgiyi de gösterecek ve aileler de bu yakınlaşmanın nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler verecektir. Sizin de çocuğunuz okula başlayacak ya da okulla ilgili problem mi yaşıyor? O zaman sitemizde tavsiye ettiğimiz İstanbul psikolog ile iletişime geçerek gerekli bilgileri edinebilir ve randevu alabilirsiniz. Siz değerli ziyaretçilerimiz için daha fazla bilgiyi sitemizde paylaşacağız.

Psikoloji, insan davranışını inceleyen bilim dalıdır. Psikologlar da insan ve hayvan davranışlarını inceleyen kişilerdir. Çoğu kişi psikoloğu gereksiz ya da tek seferde gidip kişiyi iyi edecek kişiler olarak görür fakat psikologdan maksimum yarar almak istenirse psikolog sizi tanımalı anlamalıdır ve bu da bir seansla mümkün olmayacaktır.

Psikologlar sabırlı, özverili, dikkatli olmalıdırlar. Psikolog ve kişi arasında paylaşılanlar iki kişi arasında gizli kalmaktadır. Psikologun danışanı ile yaptığı her şey meslek etiğine uygun olmalıdır. Psikologa gitmenin faydaları oldukça fazladır. Psikologa gidip iyileşen, sıkıntılarından kurtulan, psikologun iyi geldiği çok kişi vardır.

Psikolog seans ücretleri değişkenlik gösterebilir. Uzmanlığı ve ilgi alanı değişen konular için farklı ücretler uygulanabilir. Bu psikologun ve konunun durumuna göre artış gösterir. Her insan psikologlardan destek alabilir. Bunun için psikologdan randevu alması ve randevu gününde psikologun ofisine gitmesi yeterlidir. Psikolog seans ücretleri alacağınız hizmetin uzunluğuna ve zorluğuna göre elbette ki değişecektir. Psikolog üniversiteden ilgili bölümden mezun olduğu için alanında uzman kişidir. Sadece bir sertifika ile psikolog olunmaz. O yüzden gittiğiniz psikolog üniversite mezunu ve alanında uzman olduğu için ona güvenebilirsiniz.

Psikolog hizmeti için bir çok kişi gereksiz bir iş olarak görür. Bunun nedeni kendilerini küçük görmeleri olabilir. Siz başkalarını sözleri ile hareket etmek yerine kendi kararınızı alarak kendiniz için en iyi olanı istemelisiniz. Bunun için psikolog desteği almanız gerekiyorsa onu da yapmalısınız. Çevremden ne derler diye hareket etmeniz ileride daha büyük sorunlar ile karşılaşmanıza neden olabilir.