depresyon

Depresyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon bazen bir gün bazen de haftalarca sürebilen karamsar, ruhsal boşluğa düşme, üzgün ve kaygılı olma durumudur. Depresyon olmayı tetikleyen ve insanı bu durumlara sürükleyen bir takım olaylar olmuş olabilir. Depresyona giren bir kişi eğer yardım almadan bu durumdan çıkamıyorsa kesinlikle profesyonel bir yardım almak zorundadır. Çünkü bu duruma yakalanıp da intihara kadar varabilecek kötü sonuçlar yaşanabilir. O yüzden depresyonun çok ciddi bir durum olduğunu anlamak gerekir.  Ayrıca depresyonun da çeşitleri bulunmaktadır.

Depresyon hakkında bilgi verdiğimiz bu makalemizde siz değerli ziyaretçilerimize depresyon belirtileri ve tedavisi hakkında paylaşımda bulunacağız. Öncelikle depresyon belirtilerini listeleyelim. Daha sonra diğer konulara da detaylı şekilde göz atalım.

Psikolog ile görüşmek istiyor musunuz? Bursa psikolog sayfamızdaki psikologa ulaşın!

Depresyon Belirtileri

  1. Ümitsizlik duygusuna yakalanma ve karamsar olma
  2. Normalde sevilerek yapılan şeylere ilgi duymama
  3. Uyku problemi yaşama. Normalden az uyuma ya da normalden çok fazla uyuma.
  4. Dikkat toparlayamama
  5. İştahsızlık. Az yemek yeme ya da aşırı yemek yeme isteği.
  6. Güçsüz hissetme ve yorgun hissetme.
  7. Huzursuz hissetme ve mutlu olamama
  8. Sevdikleri ile bile görüşmek istememe
  9. Bulunulan her ortamın kişiyi rahatsız etmesi
  10. Alışkanlıkların bile itici gelmesi

Yukarıda saydığımız 10 madde depresyona yakalanan bir kişinin çok sık karşılaştığı durumlardır. Bu belirtiler neredeyse depresyona yakalanan her kişide görülebilir. Siz bile bazen bu belirtileri kendinizde fark etmiş olabilirsiniz. Kimi insanda bir gün olur kiminde ise bir ay hatta da fazla süre. Bunun nedeni de tetikleyici olayların kişiye etki gücü olabilir.

Depresyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyona yakalanan kişi sayısı her geçen gün artmakta ve depresyona yakalanma sıklığı da artmaktadır. Bunun nedeni insanların birbirinden her geçen gün daha fazla kopması ve duygusuzlaşması olarak görülmektedir. Uzmanlar yaptıkları araştırmalar ile ortaya koyuyorlar ki depresyona yakalanmak çok kolaylaştı ve bunu tetikleyen durumlar da arttı.

Depresyondan kurtulmak için öncelikle kişinin sevdiği ve yapmaktan mutlu olduğu aktiviteler uygulanabilir. Elbette ki bu aktiviteler kişiye hemen etki etmeyebilir ancak iyi gelebilir. Aşırı derecede olan depresyonlara yakalanan kişilere ilaç tedavisi dahi uygulanmaktadır. Bu durumlarda aşırı dikkatli olmak gerekebilir. Kişi kendine ya da çevresindekilere zarar verebilir. Ayrıca depresyon sayfamıza da bakabilirsiniz. (Sayfaya Git)

Depresyon hakkında bilgi verdiğimiz bu makalemiz umarız ki faydalı olmuştur. Yine kaliteli ve faydalı içerikler paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Instagram’dan bizi takip edebilirsiniz. (anustegincom) Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.