İçerik Sitesi


Anuş Tegin » Genel » Kosgeb Nedir? Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır? Kosgeb 2019 Destekleri

Kosgeb Nedir? Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır? Kosgeb 2019 Destekleri


Kosgeb; küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı demektir. Adından da anlaşılacağı üzere işletmeleri hibelerle destekler ve işletmelerin gelişmesine yardımcı olur. Kişileri girişimciliğe teşvik eder. Kosgeb Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren bir kuruluştur. Kosgeb kişilere 60 bin TL’ye varan ve 360 bin TL’ye varan hibeler vermektedir. Bu nedenle kişiler; işletme kurmak için Kosgeb’den destek (hibe) almayı isterler. Tabi bunun için bir işleyen bir süreç vardır.

Kosgeb Başvuru Süreci

Kosgeb‘in hibe veren programlarına başvurmak için öncelikle İşkur ve E-devlet kaydınızın olması gerekmektedir. İlk olarak E-devlete girerek arama butonuna uygulamalı girişimcilik eğitimi katılımı başvurusu yazarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Daha sonrasında telefonunuza gelecek sms ile birlikte İşkur’a gidip danışmanınız ile beraber bir form doldurup kayıt yaptırmanız gerekir. En son olarak da telefonunuza gelecek asil kursiyer olarak seçildiniz mesajıyla belirlenen kurs tarihlerinde kurs yerinde hazır olmalısınız. Kursta devamlılık önemlidir devamsızlık yapan kursiyerlerin sertifikaları verilmez.

Girişimcilik Eğitimi Kaç Gün Sürüyor?

Uygulamalı girişimcilik kursları en az 4 gün 32 saat sabah 9.00-15.30 saatleri arasında olmaktadır. Bu kurslar tamamen ücretsiz kurslardır, kursiyerlerden kesinlikle bir ücret talep edilmez. Hatta kursiyerler arasında işsiz kişiler var ise E-devletten çıkaracağı 4A belgesini kurs eğitmenine vererek 1 gün için 25 TL toplam 100 TL kurs bitiminde halk bankası ile kişilerin hesaplarına yatırılacaktır.

Başvurular arasından bir ilçe için 25 kişi seçilmektedir. Bu nedenle girişimcilik kurslarına kabul edilmek için İşkur’da kaydınızı yaptırırken sorulan sorulara mantıklı cevaplar vermeniz o kadar kişi arasından seçilmeniz için faydalı olacaktır.

Tavsiye İçerik:  Schneeflockenkuchen

Girişimcilere Verilen Hibeyi Almam İçin Yapılması Gerekenler

Girişimcilik kursu bittikten sonra, sertifika E-devletten tanımlanacaktır. Kurs bitiminde kişiler iş planı ile Kosgeb‘e başvurmalıdır. Fakat burada şöyle bir durum vardır, burası önemlidir: Kosgeb 2019 mevzuatına göre; kurs bitiminden sonra işletmenin vergi levhası çıkmış olmalı ve iş yeri kiralanmış olmalıdır ki iş planı ile başvurusu yapılabilsin. Yani vergi levhanız çıkmadan resmi kuruluş işlemlerini yapmadan iş planı başvurusu yapmanız imkansız. Vergi levhası çıkarıp işletmeyi kurduktan sonra iş planınız kabul edilirse hibenizi belli bir süreç içerisinde alabilirsiniz. Kosgeb; girişimcileri geleneksel girişimci ve ileri girişimci olarak 2’ye ayırmıştır.

Açılan İşletmenin Statüsü Ne Olmalıdır?

Girişimci kişi; şahıs şirketi, anonim şirket ya da limited şirket kurabilir. Şahıs şirketleri gerçek kişiyken, limited ve anonim şirketler ise tüzel kişilerdir. Eğer işletme ortaklı kurulacak ise bir girişimcinin ortaklığı %50 olmalıdır. Yeni mevzuata göre limited şirketi tek kişi kurabilir yani eskisi gibi limited şirket kurmak için 2 ortağa gerek yoktur. Kosgeb‘in şahıs işletmelerine ve şirket işletmelerine vereceği destek miktarı farklıdır. Bunun nedeninin anlaşılması için bir örnek verecek olursak şahıs şirketi kurmak için ortalama 1500 TL bir ücret varken sermaye statüsünde şirket işletmeleri kurarken bu miktar 3.500 TL’dir. Bu nedenle de verilen destekler faklılık göstermektedir.

Girişimci Modelleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kosgeb girişimcileri 2’ye ayırmıştır. Geleneksel girişimcilere 60.000 TL’ye varan, ileri girişimcilere 360.000 TL ye varan hibe verilmektedir. Geleneksel girişimci; cafe, butik, e ticaret vb. geleneksel işlerdir. İleri girişimci; imalat ve üretim işleridir.

Geleneksel Girişimci

Geleneksel girişimciler işletmeyi kurduktan sonra iş planıyla Kosgeb‘e başvurabilirler, yapmaları gereken sadece iş planını doldurmaktır, herhangi bir kurulun karşısına çıkmazlar. Herkesin duyduğu bildiği gibi geleneksel girişimciye 2019 mevzuatından önce 50.000 TL hibe artı 100.000 faizsiz kredi veriliyordu ve bu 50.000 TL’nin 2.000 TL’si kuruluş desteği, 18.000 TL’si iş yeri için gerekli malzemeler (bilgisayar, masa, sandalye vb.), 30.000 TL’si çalışan ve iş yeri kirası. Ama yenilenen 2019 mevzuatı ile beraber bu destekler tamamen değişmiştir. Bu mevzuatla beraber Kosgeb artık malzeme ve kira giderlerini karşılamıyor. Peki Kosgeb geleneksek girişimcilere hangi desteği veriyor?

Tavsiye İçerik:  Bursa Diş Kliniği, Bursa Hiş Hekimleri, Diş Tedavisi ve En İyi Bursa Diş Klinikleri

Kosgeb; geleneksek girişimcilere 60 bin TL’ye kadar hibe veriyor. Varan diyoruz çünkü 60.000 TL’yi olduğu gibi vermiyor. 2019 mevzuatıda geleneksek girişimcilere sadece personel ve kuruluş desteği verilmektedir. Eski mevzuatta olduğu gibi kira ve malzeme desteği verilmemektedir. Yeni mevzuattaki bu gelişme bir çok kişiyi şaşırtmış olabilir. Peki verilen hibe miktarı nasıldır?

Geleneksel Girişimci Destekleri

1- Kuruluş desteği olarak

Şahıs İşletmeleri: 5.000 TL

Sermaye statüsündeki işletmelere: 10.000 TL

2- Personel desteği (1.Performans Dönemi – 1.Yıl)

Şahıs İşletmeleri

 • 180-539 gün prim olan işletmeye: 5.000
 • 540-1079 gün prim olan işletmeye: 10.000 TL
 • 1080 ve üstü olan işletmeye: 20.000 TL

Sermaye statüsündeki işletmelere

 • Personel desteği ile ilgili aynıları burada da geçerlidir

3- Personel Desteği (2.Performans Dönemi – 2.Yıl)

 • 360 – 1079 gün prim olan işletmeye: 5.000 TL
 • 1080 – 1439 gün prim olan işletmeye: 15.000 TL
 • 1440 ve üzeri prim olan işletmeye: 20.000 TL

İleri Girişimci

İleri girişimci imalat ve üretim içeren işleri yapacak girişimcidir. İleri girişimcilere hibe desteği 360.000 TL’ye kadar verilebilmektedir. Varan diyoruz çünkü ileri girişimci programında iş seviyeleri; düşük, orta ve yüksek olarak sınıflandırılmıştır. Düşük seviyede olanlara 100.000, orta seviye de olanlara 200.000, yüksek seviyede olanlara 300.000 TL hibe verilmektedir. Bunun dışında artı olarak ileri girişimciler geleneksel girişimci desteğinden de yararlanarak 60.000 TL alabilirler. Yapacağınız işin hangi seviyeye girdiğini Kosgeb’in resmi sitesindeki tabloya bakarak öğrenebilirsiniz.

İleri girişimcilere verilen hibe içerisinde; makine, teçhizat, kuruluş desteği, personel desteği vardır. Geleneksel girişimci gibi sadece kurulum ve personel desteği sağlamaz. İleri girişimci geleneksek girişimciden bir farkı daha vardır. İleri girişimci iş planını hazırladıktan sonra bir kurulun karşısına çıkacaktır, kuruldan onaylanırsa hibe desteğini alacaktır. İleri girişimci programında alınan makine ve teçhizatların %75ini kosgeb karşılamaktadır. Eğer aldığınız makineler Türk malı ise Kosgeb bu makinelerin ücretinin %90’ını karşılamaktadır.

Tavsiye İçerik:  Weihnachtsbaum Spinat Dip Breadsticks

İleri girişimci de geleneksek girişimci gibi ilk olarak işletmesini açarak, vergi levhasını çıkararak Kosgeb iş planını doldurabilir. İleri girişimci makine ve teçhizatları aldıktan sonra iş planını doldurmalıdır. İşletme sahibi için Kosgeb 3 seçenek sunar;

 • Kişi aldığı makinelerin %75’ini öder.
 • Çeşitli firmalardan alacağı teklif ve proforma faturaları Kosgeb’e sunabilir.
 • Kişi, kendi üzerine düşen %25 payı + KDV’yi öder.

Alınan makinelerin hepsinin ödemesi mutlaka banka yolu ile yapılmalıdır. Ayrıca ileri girişimci programında alınan personellerin ücretlerini 50.000 TL’ye kadar olanını da Kosgeb karşılamaktadır. Bunu da şöyle açıklayabiliriz; eğer işe alacağınız personel ön lisans mezunu ise ödenecek maaşın 1.500 TL’sini, eğer lisans mezunu ise ödenecek ücretin 2.000 TL’sini Kosgeb karşılamaktadır. Şunu bilmek gerekir ki;

İster geleneksel girişimci olsun isterse ileri girişimci olsun Kosgeb yardımıyla açılan işletme 1 yıl boyunca kapatılamaz. İçerisindeki makine ve teçhizatlar 2 sene boyunca satılamaz ve kiralanamaz.

Kosgeb’in Kadın ve Genç Girişimcilere Sağladığı Olanaklar

Son zamanlarda Türkiye’nin her yerinde genç ve kadın girişimci sayısı artmıştır. Kosgeb de genç (30 yaş altı) ve kadın girişimcileri oldukça desteklemektedir. İşletmeyi kurarkan eğer kadın ve 30 yaş altı girişimci iseniz;

 • Kadın olduğunuz için +5.000 TL
 • 30 yaş altı olduğunuz için +5.000 TL fazla alacaksınız.

Ayrıca Kosgeb, kadın ve 30 yaş altı olan girişimcilerin 1 yıl Bağkur prim ödemesini, 3 yıl da vergisini ödemektedir. Böylece kadın ve genç olanların Kosgeb den artı olarak yararlanarak bir işletme açması teşvik edilmektedir.