İçerik Sitesi


Anuş Tegin » Tatil » Kamp Çadırı Nedir? Kamp Çadırı Seçimi, Kamp Çadırı Güvenliği ve Tüm Detaylar

Kamp Çadırı Nedir? Kamp Çadırı Seçimi, Kamp Çadırı Güvenliği ve Tüm Detaylar


Bir çok insan tatilini otellerde pansiyonlarda yapmayı tercih ederken bir çok insan da kamp yaparak çadır kurarak tatil yapmayı sever. Hatta etrafınızda bile kamp tutkunu olan bir çok insan vardır. Çadır kurarak kamp yapmak çok daha eğlencelidir. Kamp çadırı; açık alanda kurulan, sökülebilen katlanıp taşınabilen bir barınaktır diyebiliriz. Taşıması ve saklaması kolay olduğundan çadırınızı gitmek istediğiniz her yere götürebilirsiniz. Kamp yapmaya uygun alanları tercih ederek çadırınızı kurup gönlünüzce tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca çadır kurmak maddi imkanlardan ötürü otellerde tatil yapmaktan daha uygun fiyata mal olmaktadır.İnsanlar gerek maddi imkanlardan gerekse kampa olan tutkularından dolayı çadır ile tatil yapmayı tercih etmektedirler.

Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?

Çadır seçerken dikkat edilmesi önemsenmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Doğru çadır seçimi bu nedenle çok önemlidir. Kişilerin bütçesine göre farklı fiyatlarda çadırlar bulunmaktadır. Ayrıca istenilen renkte çadır seçme tercihi kişinin inisiyatifine kalmıştır. Çadır alırken kalınacak kişi sayısı da belirlenmeli ona göre çadır alınmalıdır. Çadır seçerken çadırın bezi ve kalitesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca çadır kurulumunu da bilmek gerekmektedir. Çadır alırken kolay kurulabilen ve sökülebilen bir çadır olmasına dikkat edin.

Tavsiye İçerik:  Uludağ Otelleri ve Uludağ Otel Fiyatları: Uludağ'ın En İyi Otelleri

Kamp Çadırı Çeşitleri

Kişi sayısına, rengine göre piyasada bir çok çadır çeşitii bulunmaktadır. Herkesin ihtiyacına göre bir çadır bulması mümkündür. Mesela; tek kişilik çadırlar, çift kişilik çadırlar, aile çadırları, yazlık çadırlar, kışlık çadırlar.

Tek Kişilik Çadır: Tek başına kamp yapmayı seven insanlar için tek kişilik çadırlar uygundur.

Çift Kişilik Çadır: İki kişiyseniz ya da ya da tek kişi olup rahatınıza düşkün bir insan iseniz iki kişilik çadırları tercih edebilirsiniz.

Aile Çadırı: Aile çadırları diğer çadırlara göre daha ağır ve daha büyüktür. küçük ailenin 3 kişi olduğunu varsayacak olursak çadırın büyük olması da doğaldır. Aile çadırlarının ayrı odaları bulunur.

Kış Çadırı: Her mevsim için ayrı çadırlar vardır. Kış çadırları olumsuz hava koşulları nedeniyle özel olarak üretilmiş çadırlardır. Aşırı yağmura, rüzgara dayanabilen malzemelerden yapılmaktadır. Kışın kamp yapmayı seven kamp aşıkları kış çadırlarını alarak daha rahat edebilir.

Yaz Çadırı: Yazın kışın aldığımız çadırı kullanmak tabi ki doğru bir seçim olmaz. Yazın aşırı sıcaklara karşı nefes alabilen kumaşlardan yapılan çadırlar tercih edilmelidir. Ayrıca yazlık çadırlar diğer çadır modellerine göre çok daha hafiftir.

Tavsiye İçerik:  Uludağ Otelleri ve Uludağ Otel Fiyatları: Uludağ'ın En İyi Otelleri

Kamp Çadırı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Güvenlik can ve mal güvenliği her yerde önemli olan bir konudur. Canımızı ve malımızı korumak için sıkı güvenlik önlemleri almak gerekir. Bu nedenle öncelikle güvenli kamp alanları seçilmeli daha sonra da güvenli çadırlar seçilmelidir. Güvenli çadırların ve kamp alanlarının yanı sıra kişilerde kampın içerisinde sigara içmek, çadırın yakınında ateş yakmak gibi tehlikeli davranışlarda bulunmamak gerekir.

Kamp çadırı kaldığınız yerdeki evinizdir.Siz de bu evinizi seçerken dikkatli, davranmalı, bilinçli bir şekilde kamp çadırı seçmelisiniz. Mesela su geçirmeyen bir çadır almak gerektiğini bilmeniz gerekir, kaliteli malzemeden yapılan çadırlar almaya dikkat etmelisiniz. Kamp çadırlarının fermurına dikkat ediniz, fermuarın sağlam olması güvenlik açışından da önemli bir unsurdur. Çadır alırken küçük detaylarda önemlidir. Mesela; çadırınızı aydınlatmak için çadırın üst kısmında lambayı asabileceğiniz bir çadır seçebilirsiniz. Kamp yerinde çadırınızı kurmakta zorlanmamak için evde kurup deneme yapın. Böylece çadırınızı sorun çıkarmadan kurabilirsiniz.