Ana Sayfa » Blog » Ev Temizliği Malzemeleri

Ev Temizliği Malzemeleri

İnsanların yeme içme, giyinme, barınma gibi temel ihtiyaçları vardır. İnsanlar için temizlik de temel bir ihtiyaçtır. Giydiğimiz kıyafetlerin, yaşadığımız yerin çevrenin temiz hijyenik olması sağlık açısında önemlidir. Temiz bir yerde yaşamak herkesin hakkıdır. Bursa ev temizliği, okul temizliği, ofis temizliği, hastane temizliği, sokak temizliği gibi bir çok temizlikte de kullanılırlar.

Her birey yaşadığı gitmek zorunda kaldığı yerlerin temiz olmasını ister. Mesela ev; sürekli yaşadığımız bir yer olduğu için doğal olarak kirlenir temizliğe ihtiyaç duyar. Temiz bir ev aile sağlığı açısından önemlidir. Temiz bir ev herkese huzur verir. Tabi ki sadece temiz bir ev değil, çocuklarımızın her gün gittikleri okullar, hastalıklardan kurtulmak, için iyileşmek için gittiğimiz hastaneler, iş yerlerimiz temiz olmalıdır.

Temizlik Malzemeleri

Temizlik malzemeleri olmadan temizlik yapmak, lekeleri çıkarmak, mikroplar yok etmek zor olacaktır. Bu nedenle temizlik yaparken çeşitli temizlik malzemeleri kullanmak gerekmektedir.

1- Çamaşır Suyu

Belki de temizlikte en çok kullanılan malzemelerden biri çamaşır suyudur. Banyo, tuvalet fayanslarında, saran bardakları beyazlatmada işe yarayan bir temizlik ürünüdür. Çamaşır suyu; mikropları öldürür, beyazlatır ve parlatır. Maliyeti yüksek bir temizlik ürünü değildir.

2- Yağ Sökücü

Özellikle mutfakta (ocak, lavabo) oluşan yağ ve kirlerle başa çıkmak için kullanılan bir malzemedir. Her evin mutfağında bulunması gereken bir temizlik malzemesidir.

3- Vileda

Vileda temizlik için olmazsa olmazdır. İçine koyacağınız suyla ve yer silmek için üretilmiş ilaçlarla yerleri temizleyebilirsiniz.

4- Mikrofiber Temizlik Bezi

Bu bezler iz ve kir bırakmaz. Islak ve kuru yerleri rahatlıkla silerler.

5- Cam Temizleyici

Evin camları, dolap aynaları, boy aynaları gibi yerlerde kullanılan bir temizlik malzemesidir. Ayna, cam yüzeylerinde iz bırakmaz ve parlatır.

6- Kireç Çözücü

Lavabolarda, fayanslarda oluşan kireç ve pas lekelerini çıkartır. Aynı zamanda tıkalı lavabo, küvet deliklerini açar.

Temizlik İçin Kullanılan Yardımcı Ürünler

1- Karbonat: Karbonat, parlatma ve beyazlatma görevi görür. Ayrıca lekeleri çıkarmaya yarar.

2- Tuz: Yüzey temizliğinde kullanılır.

3- Sirke: Cam yüzeylerinin parlak görünmesine yardımcı olur.

4- Soda: Eğer koltuğunuza halınızı kahve yada çay döküldüyse bu lekeleri soda ile çıkarabilirsiniz.

5- Diş macunu: Diş macunu sadece dişlerimizi temizlemez aynı zamanda fayans ve mermer yüzeylerini temizlemeye yardımcı olur.

Bu saydıklarımız her evde bulunan malzemelerdir ve temizlikte size yardımcı olacak malzemelerdir.