Ana Sayfa » Blog » Diyetisyen Görevleri

Diyetisyen Görevleri

Diyetisyen Görevleri Nedir?

Yemek yemeyi herkes çok sever. Çoğu kişi hem kilo vermek isteyip hem de yemekten vazgeçemez. Ama diyet yapmak için bazı besinlerden fedakarlık etmek gerekir. Günümüz sağlıksız ve dengesiz beslenme bir sorundur. Diyetisyen, kişilerin sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için yemek listeleri ve kişilere özel diyet programları hazırlar. Bilindiği gibi diyetisyen sadece kilo verdiren kişi değildir.

Kilo almak, kilo vermek, dengeli beslenmek isteyenler, hastalar vb kişilerde diyetisyene başvurarak, kendilerine özel hazırlanmış diyet programlarını uygular. Diyetisyen, sadece belli bir yaş grubunun değil farklı yaş gruplarına,cinsiyetlere de program hazırlar. Ayrıca diyetisyen kişileri, toplumları sağlıklı dengeli beslenme konusunda eğitir. İstanbul diyetisyen fiyatları makul herkesin bütçesinin karşılayacağı fiyatlardır.

Diyetisyenlik mesleğini icra eden insanlar, üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olmuş kişilerdir. Oldukça bilgi birikimi gerektiren diyetisyenlik mesleği aynı zamanda insan psikolojisinden anlamayı da gerektirmektedir. İnsanların psikolojik durumunu kavramak ve beslenme düzenini oturtmak birbiriyle oldukça bağlantılı konulardır. İnsan psikolojisinden anlamayan kişilerin diyetisyenlik yapması oldukça zordur.

Danışanlarının yaşam tarzını benimseyip, onlara uygun beslenme düzenleri hazırlayan diyetisyenlerin bilindiğinin aksine tek amaçları zayıflatmak değildir. Uzun süren beslenme düzenini oturtma sürecinde kişilerin yaşam tarzlarında değiştirmeleri gereken noktalarda ısrarcı olmaları ve teşvik edici olmaları gerekmektedir. Bir diyetisyen ve hasta ilişkisi, sıradan bir doktor hasta ilişkisi değildir. Diyetisyen nedir danışanlarının sorunlarını anlamalı ve buna uygun çözümler üretmelidir.

Vücut kitle indeksi boy ve kilo oranı ile gösterilen bir değerdir. Vücudun toplam yağ oranını tahmin eden bir işlemdir. Bu değer ile kaç kilo olmanız gerektiği belirlenir. Boyunuza göre kaç kilo olmanız gerektiği belirlenen bir işlem olarak bilinir. Böylece siz de ideal kilonuza ulaşmak için fikir sahibi olabilirsiniz.

diyetisyenin görevleri

Yağ oranı fazla bulunan insanlar ilerde çok büyük sorunlar ile karşılaşabilirler. Bu durumda yaşanacak olan sağlık sorunları için hem zaman hem de para kaybınız olacaktır. Üstelik çekeceğiniz acılar da ayrı bir dert. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için siz de yağ oranınızı belli bir oranda tutabilir ve daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Vücut kitle indeksi hesaplama ile siz de yağ oranınızı görebilir ve şimdiden tedbir alabilirsiniz.

Fazla kilolardan kurtulmak ya da kilo almak için bir girişimde bulunmuş olabilirsiniz. En iyisi siz diyetisyen ile görüşerek profesyonel yardım alın. Kilo verdiren hap gibi ne olduğu belli olmayan ve sürekli haberlerde ölümle sonuçlanan saçma sapan yollara girmeyiniz. Diyetisyen ücreti ödememek için canınızı riske atmayı göze almayın.

Diyet yapmak için kararlılık önemlidir. Diyete sonuç alana kadar devam etmeli sonuç aldıktan sonra da dengeli ve sağlıklı beslenmeye devam edilmelidir. Evde kendi kendinize diyet yapabileceğiniz gibi diyetisyene gidip kendinize özel bir diyet programı hazırlatıp uygulayabilirsiniz. Diyetisyen, üniversitenin beslenme ve diyetik bölümünden mezun olan kişilerdir.

Diyetisyen sadece kilo verdirmeye yardımcı olan kişi değildir. Diyetisyen aynı zamanda besin analizleri yapan, ürünleri inceleyen, kişiye kilo aldıran, kilo verdiren ve sağlıklı dengeli beslenmeye teşvik eden kişidir. Diyetisyen, sadece bireylere değil topluluklara (okullara, hastanelere) da diyet programı hazırlar. Diyetisyenin tavsiye edilme nedenlerinden biri de hastalara güven duygusu ve motivasyon vermesidir. İstanbul diyetisyen fiyatları makul herkesin karşılayacağı fiyatlardır.

Üniversitelerin dört yıllık beslenme ve diyetetik bölümünü bitiren öğrenciler, diyetisyen unvanını alırlar. Bu unvanı dilerlerse hastanelerin diyetetik bölümünde çalışarak, isterlerse klinik açarak devam ettirebilirler. Diyetisyenlerin en büyük özellikleri iyi birer dinleyici olmalarıdır. Dinleyici olmalarının yanı sıra analitik düşünme biçimine de sahip olan diyetisyenler danışanları için alternatif çözümler bulmalıdır.

diet

Yemeklerin kalori değerleri, pişime şekilleri ve porsiyonlar gibi pek çok konuda eğitim almış diyetisyenler yapılması gereken sporlar ve hareketler hakkında da oldukça bilgilidir. Sundukları beslenme programlarının yanı sıra insanları hareket etmeye de teşvik etmektedir. Vücuttaki yağlardan ve ödem yapan atıklardan sadece beslenme düzenini değiştirerek bir yere kadar kurtulabileceklerini hastalarına anlatan diyetisyenler, vücutlarının kilo vermeyi bıraktığı zaman döngüyü hareket ederek kırmayı amaçlarlar.

Hamilelik kadınların en zor geçen ve en çok dikkat etmesi gerektiği dönemlerinin başında gelir. Yeme içmeye de bu dönemde aşırı bir dikkat edilmelidir. Hamileler için beslenme hem uzmanlar tarafından hem de kadının çevresi tarafından sıkça hatırlatılan bir konu olmaktadır. Uzmanlar yapılan araştırmalar ile hamile kadınlara beslenme konusunda bir çok tavsiye vermektedirler. Son dönemlerde de bir çok kadın blogunda ve kadınlarla ilgili programlarda denk geldiğimiz hamile diyeti konusuna da göz atacağız. İşte bu şekilde diyetisyen hizmetleri ulaşarak hizmet alabilirsiniz.

Hamile kadınlar hem duygusal olarak daha yumuşak hem de fiziksel olarak da zaman zaman zorlanırlar. Bunun için erkeğin de kadına yardımcı olması ve görmezden gelmemesi gerekir. Kadınlar da kendilerini zorlayacak durumlardan uzak durmalıdır. Hamileler için beslenme konusu aşırı dikkat gerektirir. Biz de bu makalemizde konuya giriş yaparak biraz bilgi vereceğiz. Daha fazla bilgi ve en doğru bilgi için İstanbul’da diyetisyene ulaşmanız gerekir.

Hamile kadın sadece kendi için değil bebeği için de beslendiği için hem kendine hem de bebeğine yetecek enerjiyi kazanmalıdır. Enerji veren ve yeterli besin değeri olan yiyecekleri tercih etmelidir. Sağlıklı beslenme konusu hamileler için aşırı önemlidir. Bebeğin sağlıklı ve yeterli değerlerde olması için kadının iyi ve sağlıklı beslenmesi şarttır. Bebeğe zarar verecek hiç bir içecek ve yiyecek hamilelik süresinde kullanılmamalıdır.