Ana Sayfa » İstanbul Diyetisyen » Başahşehir Diyetisyen

Başahşehir Diyetisyen

Kurban bayramı et tüketiminin gün içinde çok fazla olduğu özel bir gündür. Kurban bayramında 4,5 gün hatta daha fazla bir süreyle et tüketimi çok fazla olmaktadır. Bu durum çeşitli sorunlar yaratabilir. Et tüketimini belli oranda tutmak ve sindirimi kolaylaştıracak bazı yiyecekler ve içecekler de tüketmek gerekecektir. Kurban bayramında beslenme çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kurban bayramı beslenme programı hazırlanacak bir gün olarak göze çarpmaktadır. Çünkü et tüketimi oranı insan sağlığına çok ciddi zararlar verecek seviyeye çıktığı bir dönemdir.

Kurban bayramında beslenme durumuna dikkat etmek için bazı tavsiyeler paylaşacağız. Bu tavsiyeler bir çok diyetisyen ve uzman tarafından paylaşılan bilgilerdir. O yüzden güvenli ve doğ bilgilerdir. Ancak siz yine de bir diyetisyen ile görüşmeyi ihmal etmeyiniz.

Kırmızı etin yağ oranı çok fazladır. İnsan vücudunda bir çok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu demek değil ki hiç et yemeyeceğiz. Elbette ki yiyeceğiz ancak etin yanında sindirim kolaylaştırıcı içecekler ve yiyecekler de tüketebiliriz. Ayrıca belli bir oranı geçmediği sürece et tüketimi insana zarar vermeyecektir. Kurban bayramında hayvanlar kesildikten hemen sonra bekletilmeden ve dinlendirilmeden pişirilip tüketilir. Bu da etin tüketime hazır olmadan yenmesine neden olur. Böylece sindirimde zorluk yaşanır. Kurban bayramında nasıl beslenmek gerektiğine dair daha detaylı bilgi için Başakşehir diyetisyen sayfamızdaki diyetisyene ulaşabilirsiniz.

Kurban bayramında kesilen hayvanın etini önce en azından bir gün dolapta dinlendirmeniz gerekir. Bu etin tüketime hazır olmasını sağlayacaktır. Hem sindirimin zor olmamasını hem de besin değerini azalmamasını sağlayacaktır. Bir çok et pişirme yöntemi vardır. Eti pişirirken harici de yağ eklemeniz gerekebilir. Ancak bu yağ oranına çok dikkat edin ve fazla olacak şekilde yağ eklememeye özen gösterin. Etin yanında sindirime yardımcı olacak yoğurt da tüketebilirsiniz.

Bayramda elbette ki bir çok ev ziyaret edilecek ve her yerde et ikram edilecek. En azından etin yanında bitki çayı ya da daha hafif içecekler içmeye özen gösterin. Midenize zarar verecek derecede et tüketmeyin. Kurban bayramında beslenme konusunda tavsiye edeceğimiz en önemli durumlardan birisi de su tüketimidir. Günde en azından 1 lt veya 1,5 litre su içmelisiniz. Hem sindirme hem de vücuda çok faydalı olacaktır.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

icon
Hizmete çok hızlı şekilde ulaşım sağla.