Ana Sayfa » Blog » Psikolog Nedir?

Psikolog Nedir?

psikolog nedir

Psikolog, ruh bilimci demektir. Psikologlara eskiden deli doktoru olarak bakılmaktaydı. Psikologlara karşı bir çok ön yargı bulunmaktaydı bazı insanlar psikologa gitmeyi zayıflılık olarak görürken bazıları boşa zaman va para kaybı olarak bazıları da özelini başkalarıyla paylaşmanın ne kadar doğru olabileceği konusunda endişeye kapılmaktaydı ama devir değiştikçe psikologlara olan ön yargılar kalktı ve insanlar psikologlara yönelmeye ve fayda görmeye başladı denilebilir.

Psikologlar insanların olduğu gibi aynı zamanda hayvanların da davranışlarını inceleyen kişilerdir. Psikolog danışanları dikkatlice dinler onlara hiçbir şekilde baskı yapmaz, danışanları küçük düşürecek davranışlarda bulunmaz danışanı anlamaya çalışırlar. Kişiler yaşadıkları psikolojik durumları kabullenmeyebilir ya da etrafındakilere anlatmak istemez bu noktada psikolog kişilere güven duygusu aşılayarak, empati kurarak yardımcı olur.

Psikolog Tanımı

İstanbul’da psikolog ile iletişime geçerek sadece konuşmak için bile randevu alabilirsiniz. Psikologlar depresyon, endişe, panik atak, fobi, endişe, öfke kontrol sorunu, ilişki sorunları gibi bir çok konuda hem bireysel hem de çift olarak destek alınacak kişilerdir. Psikologlar İstanbul halkına iyi hizmet vererek daha yaşam dolu ve mutlu bireyler haline getirecektir. Psikolog yaptığı görüşmeleri gizli tutmakta ve kişisel veri güvenliğine önem vermektedir. Kanunen de psikolog görüşmeleri korunmaktadır. Psikolog fiyatları da bütçenize göre uygundur. Kendinizi zorlamadan iyi bir psikolog desteği alabilirsiniz. İstanbul’da psikolog arıyorum diyen bir kişi için sitemiz en ideal yerdir. İstanbul’un uzman, tavsiye edilen ve kendini yetiştirmiş psikologu sitemiz tarafından önerilmektedir.

Çoğu kişinin yanlış bildiği bir diğer konu ise filmlerde görülen uzan ve çocukluğundan bahsedelim konusudur. Bu bazen kullanılan bir yöntem olabilir elbette ama filmlerde sürekli bu psikologların böyle resmedilmesinden dolayı çoğu insan psikologları gereksiz olarak görmektedir. İstanbul psikolog sayfamızdan psikolog seçerek destek alarak yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan kurtulabilirsiniz. Türk Psikologlar Derneği de bu alanda kendini geliştiren ve uzman psikologların bulunduğu bir topluluktur. Oraya da bakmanızda fayda var.

Psikolog denildiği zaman insanların aklına hemen delilik gelir. Halbuki psikologlar bir tıbbi müdahale yapmazlar. Psikolog insanların yaptığı şeyleri yargılayan, öğüt veren, eleştiren ya da hatayı bulup akıl veren biri değildir. Genel bir düşünce aksine psikologlar üniversite mezunu olup kendini geliştiren ve insanlara çeşitli sorunlarda yardımcı olan profesyonel kişilerdir. Psikolog olmak için üniversitede zor bir eğitimden geçer ve hayatı boyunca eğitimi sürekli devam eder. Yazılı sabit bir konu ile ilgilenmezler. Psikolog ne yapar diye merak ettiğinizi biliyoruz. Herkesin sorunu farklı olduğu gibi herkese de farklı yaklaşmak gerektiğini gayet iyi bilirler.

Psikolog ne yapmaz;

 • Kişiyi yargılamaz.
 • İlaç yazmaz.
 • Ayrım yapmaz.
 • Cinsel tercihinizden dolayı dışlamaz.
 • Faydalı olamayacağını anladığında devam etmez.
 • Kişiye akıl vermez.
 • Kişiyi zorlamaz.
 • Danışan kişinin bilgilerini paylaşmaz.

İşte bu ve çok daha fazlasına psikolog uyar. Kısaca bu maddeler gösteriyor ki psikolog kişinin gizliliğine önem verir ve kahve muhabbeti gibi tavsiye veren biri değildir.

İstanbul psikolog ile görüşmeye gitmeden önce çok çekinirler. Bunu çevresine ve kendine dahi hissettirmek istemese de psikolog görüşmesi öncesi insanlar çok gergin olurlar. Çünkü çevreden gelen tepkiler, yorumlar ve televizyonda görülen psikolog sahneleri insanların kafasını çok karıştırır. Halbuki psikolog çok profesyonel ve iletişim konusunda gayet yetkin birisidir. Bir psikolog ile görüştükten sonra tüm ön yargılarınızın ortadan kalktığını göreceksiniz. Psikolog ne yapar diye soran herkes görüşme sonrası bu soruya tatmin edici bir cevap bulacaktır.

Psikolog ne yapar;

 • Sürekli kendini geliştirir.
 • Araştırma yapar.
 • Faydalı olmak ister.
 • Ön yargılı değillerdir.
 • Bilimsel metotlar kullanırlar.
 • Kısa yoldan kişiye yardımcı olmayı tercih ederler.
 • Çift, bireysel, cinsellik gibi bir çok konuda bilgi sahibidirler.

Psikolog ne yapar diye merak eden kişiler için hazırladığımız bu makalemizde kapsamlı bir içerik oluşturmak istedik. Böylece bu makaleyi okuyan kişiler başka kaynaklara ihtiyaç duysa bile aklındaki o büyük sor işaretine bir cevap bulmuş olabilsin. Psikolog ne yapar konusundan önce psikolog ne yapmaz sorusuna maddeler halinde bir kaç cevap verelim.