Ana Sayfa » Bursa Osgb

Bursa Osgb

OSGB teriminin açılımı ortak sağlık ve güvenlik birimidir. Bursa OSGB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetki verilerek iş güvenliği, iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimi gibi alanlarda gerekli araç ve gereçlerle eğitim veren kurumlardır. Türkiye’nin her yerinde yasal olarak eğitim veren bu kurumlar profesyonel eğitmenleri ile iş yerlerinin çok daha profesyonel çalışanlara sahip olmasını ve mevcut çalışanların daha güvenli ortamlarda çalışması sağlamak için hizmet verirler. OSGB işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı, acil durum planı, çalışma müşavirliği, risk analizleri, ilk yardım eğitimi konularında hizmet sağlar. İSGB ise işyeri sağlık güvenliği birimidir.

Çalışan sayısına göre tehlike sınıfları belirlenmiş ve ona göre de hizmet şekli uygulanması zorunlu hale getirilmiştir. Örneğin 0-49 kişi arasında çalışan bulunan şirketler az tehlikeli sayılıyor ve OSGB zorunludur. Tüm detayları bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz. 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren tüm iş yerleri 6331 sayılı kanun ile iş sağlığı ve güvenliği önlemleri almakla yasal olarak yükümlü durumdadırlar.

İş yerleri tehlike sınıflarına göre iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği birimi kurmaları zorunlu olduğundan dolayı gerekli birim için eğitim sağlamak zorundadır. Bunun için de profesyonel, tecrübeli ve bakanlık tarafından yetki verilmiş bir Osgb eğitim firması ile çalışmalıdır. Bursa OSGB firması Bursa’nın tüm firmalarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini gerekli eğitim şartlarını sağlayarak vermektedir. Şirketler daha iyi bir çalışma ortamı ve çalışanların gerekli güvenlik donanımlarına sahip olması için bir OSGB bulundurmalıdır.

Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği

Bursa iş sağlığı ve güvenliği açısından yeteri kadar yol almaya çabalayan bir şehirdir. İş yerleri çalışanlarının daha iyi şartlarda çalışması ve çalışanlarını güvenliği için bazı tedbirler almak zorundadır. Bu kanunen zorunlu bir durumdur. Olması gereken de budur zaten. Bursa’da iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veren kurslar ve firmalar bulunuyor. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ile iş yerlerinin uyması gereken bazı kanunlar getirmiştir. Bu kanunlar ile çalışanların hakları güvence altına alınmıştır.

İş sağlığı ve güvenliği nedir, neden gereklidir, nasıl uygulanır, ne gibi eğitimler verilir gibi sorulara bu makalemizde cevaplar vereceğiz. Bir de ortak sağlık güvenlik birimi bulunuyor yani OSGB. Öncelikle İSGB ve OSGB arasındaki farka kısaca bir değinelim ardından da az önce sorduğumuz sorulara cevaplar verelim. OSGB ve İSGB arasında iki fark bulunuyor. Tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre iş yerine OSGB veya İSGB kurulması zorunludur. Aradaki fark budur. Bursa OSGB sayfamızda ortak sağlık güvenlik birimi hakkında daha fazla bilgi bulunuyor. Oraya da bakabilirsiniz.

Devlet bir iş yerinin çalışanlarının haklarını ve çalışma ortamını güvence altına almaktadır. Bunun da iş sağlığı ve güvenliği birimi ile ortak sağlık güvenlik birimi ile yapıyor. Yani belli bir sayıdan fazla çalışanınız varsa iş yerinize ilave tedbirler almak zorundasınız. Aynı zamanda işinizin tehlike oranına göre de bu tedbirler daha da artıyor. Bu tamamen çalışanların haklarını korumak ve güvenliklerini sağlamak amacıyla çıkarılmıştır.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi ile çalışanlarınıza bazı eğitimler verilmesi zorunludur. Risk rapor oluşturulması ve çalışanların hepsinin bu eğitimlere katılması kanunen zorunlu durumdadır. Bu eğitimler tamamen uzman eğitmenler tarafından iş sağlığı ve güvenliği eğitim firmaları tarafından verilmektedir. Bursa iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri veren firmaların bulunduğu bir şehirdir. Bu konuda şirketler hiç zorluk çekmezler. Uygun zamanlarda eğitimler verilerek çalışanların daha verimli ve daha güvenli şekilde çalışmaları sağlanır. Bursa iş sağlığı ve güvenliği firması önerisi sitemizde yaptık. Siz de çalışanlarınızın güvenliği ve daha verimli işler çıkarmak için bu firmaya ulaşabilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği hizmeti almayan firmalar para cezaları ile karşılaşırlar. Başbakanlık iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğine göz atarak çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kanuni olarak zorunlu olan iş sağlığı ve güvenliği sadece zorunlu olduğu için alınması gereken tedbirler olmamalıdır. Aynı zamanda çalışanların daha iyi koşullarda çalışarak daha verimli olmalarını da sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Bursa iş sağlığı ve güvenliği eğitimi ile uzman çalışanlar ile iş yerinin daha güvenli ve daha sağlıklı bir yer olmasını sağlayabilirsiniz. Hem yasal yükümlülüğünüzü yerine getirirsiniz hem de çalışanlarınızın hak ettikleri çalışma ortamını sağlamış olursunuz.